Як буде працювати автоматичне списання боргів з рахунків українців

Дата: 06.07.2021 09:16

Фото без описуМіністерство юстиції України дозволило банкам автоматично списувати з рахунків українців борги на вимогу державних і приватних виконавців. Раніше ця процедура застосовувалася тільки по відношенню до боржників по аліментах, але тепер її розширили на інші види боргів. Повноцінно процедура запрацює вже з 6 липня. ьЗа які борги і як будуть списувати кошти з рахунків, розбиралася «Слово і діло». Як раніше працювала система списання боргів.  Якщо хтось заборгував гроші, в тому числі аліменти, це потрібно довести в суді. Якщо після рішення суду боржник не повертає гроші, то починає працювати Державна виконавча служба або приватні виконавці. Вони можуть домогтися списання грошей з банківських рахунків боржника. Але це складна процедура: щоб заарештувати рахунки, їх потрібно знайти, тобто розіслати запити в усі 73 українських банки - пакет документів поштою. При цьому банки могли не розкрити інформацію про стан рахунку боржника.

А якщо розкрили, то виконавець знову був змушений відправляти поштою документи з вимогою заарештувати рахунки. За час цих процедур з рахунку вже могли зняти всі гроші. Що тепер зміниться По-перше, Національний банк ще в лютому вніс зміни до своїх правил: тепер банки зобов'язані на вимогу виконавця надати інформацію про реквізити рахунків боржника і про суму коштів на них. У Міністерстві юстиції України зазначили, що для самого боржника тут теж є плюс: виконавець знатиме, скільки коштів на рахунку, і зможе заарештувати тільки потрібну суму, а не все, що є. По-друге, Мін'юст прийняв наказ, згідно з яким банки і виконавці будуть взаємодіяти в електронному вигляді - через Автоматизовану систему виконавчого провадження. Відзначимо, для списання коштів, як і раніше, потрібно буде рішення суду. Спрощується тільки сама процедура списання - вона буде автоматизованої.

Які види боргів будуть списувати автоматично Раніше це було можливо тільки при заборгованості за аліменти, але тепер процедуру розширили на борги за: - житлово-комунальні послуги; - штрафи (в тому числі, за порушення правил дорожнього руху); - зарплати.

Як буде проходити процедура списання коштів: - державний чи приватний виконавець за допомогою Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСИП) направляє в банки вимога на отримання інформації про рахунки боржника;

- банки протягом однієї робочої години після отримання вимоги повинні надати інформацію

; - виконавець за допомогою АСИП направляє в банки, де відкриті рахунки боржника, постанову про арешт коштів;

- банки арештовують кошти і повідомляють про це виконавцю;

- виконавець створює платіжні вимоги на примусове списання коштів і направляє їх банкам;

- банки примусово списують кошти з рахунків боржника і перераховують їх на рахунки виконавчої служби;

- кошти потрапляють до стягувача боргу.

Які банки можуть автоматично списувати борги з рахунків - ПриватБанк; - Monobank; - ТАСкомбанк; - Оксі Банк; - Банк Схід; - Індустріалбанк; - ПроКредит Банк

. За даними Мін'юсту, ще 44 банківських установи підключені до тестового режиму, 11 банків перебувають на стадії попередніх налаштувань для початку тестування. Таким чином, найближчим часом 62 з 73 банків приєднаються до системи автоматизованого списання боргів.

Джерело: https://slavdelo.dn.ua/2021/07/05/kak-budet-rabotat-avtomaticheskoe-spisanie-dolgov-so-schetov-ukraintsev/?fbclid=IwAR1Ge-i9QNAhvkZw5gnPgA3N5dD0ckJ__Mq_xjeX9jA5dowRiC0ES8mbidM