Історична довідка

Місто Миколаївка розташоване поблизу річки Сіверський Донець за 20  км на  схід від  Слов'янська, та за 12   км від станції Машчормет (на лінії Слов'янськ — Красний Лиман).   Фізична  відстань до Києва — 528  км. Найближчі міста до м.Миколаївки: м.Лиман – 13,2  км., м.Краматорськ – 22,4  км. Найближчий історично – культурний центр – обласний центр м. Харків 199,0  км.

Миколаївка заснована в першій половині XVIII столітті. Була володінням обозного Ізюмського полку Данила Бистрицького. В 1732 році у володінні Бистрицького було дворів-18, хат-34, душ-83. За церковними записами і за переказами, на берег річки, що знаходиться приблизно за 15-16  км від Слов'янська, прибули дві сім'ї братів Грунських, які й стали першими поселенцями цих місць.   Зараз в м.Миколаївка проживає більше 50 сімей Грунських.

Річка, що впадає в Сіверський Донець, була дуже бурхливою і, витікаючи з ярів і горбів, що складаються з червоної глини, розмивала дернисті берега. Це дало назву Червоний Бик річці і поселенню. Селище Червоний Бик перетворилося на слободу, потім в село і до кінця XVIII століття тут налічувалося 397 дворів, близько двох тисяч осіб обох статей. За легендою, у одного з поселенців знайшлася ікона, на якій був зображений святий Микола-угодник. В селищі була побудована каплиця, куди поставили ікону Миколи-угодника. Через деякий час поселення Червоний Бик було перейменовано в Миколаївку, на ім'я каплиці Миколи-угодника.

Каплиця з іконою Миколи-угодника, за переказами, була перенесена в знову побудовану в 1748 році церкву, потім вона неодноразово перебудовувалася, освячувалася церковнослужителями, і селище ставало повноправною слободою, церковним приходом.

ХХ ст.

У 1903 році Петро Семенов-Тян-Шанський писав про Миколаївку: «Вся глина Миколаївського родовища відрізняється високою якістю і нею користуються гончарі не тільки ближнього села, а й багатьох сіл, які знаходяться за 10 верст звідси». В 1900 році на базі кольорової глини між Миколаївкою і Рай-Олександрівкою слов'янський заводчик Ессен побудував фарфоровий завод, де працювало багато миколаївців. В 1910 році в Миколаївці була створена гончарна школа, в якій 4 майстри навчали близько 70 учнів.

Після повалення Тимчасового уряду в Миколаївці було організовано земство. Після Жовтневих подій 1917 року в Миколаївці був обраний волосний революційний комітет. Партизани Миколаївки, які загинули в роки Громадянської війни, поховані у братській могилі в Райгородці.

В 1931 році в Миколаївці була організована ферма. В 1932 році на фермі було 30 корів, 150 овець, 30 свиней. В селі було організовано два колгоспи. Вершина села об'єдналася в колгосп імені Чубаря, а нижні вулиці села — в колгосп імені ХV з'їзду партії.

З жовтня 1941 року по червень 1942 року по річці Донець проходив фронт. В ніч на 2 вересня 1943 року всі жителі були евакуйовані по дорогах у напрямку до Дніпра. Цим німці прикривали свій відступ, тому що разом з мирними жителями рухався німецький обоз: кінний і машинний. Майже все село було спалене німцями при відступі. З 940 будинків Миколаївки залишилося 72 будинки. 12 вересня 1943 року Червона Армія звільнила село Варварівку Краматорського району, де знаходилися жителі Миколаївки.

У 50-і рр. ХХ ст. розвиток промисловості Донбасу потребував великих обсягів електроенергії. Наприкінці 1951 р. на березі річки Сіверський Донець розпочалося будівництво великої теплової електростанції. У вересні 1954 р. Слов'янська ДРЕС розпочала виробництво електроенергії. Разом із електростанцією поруч з селом Миколаївка розпочалось будівництво нового селища. Рішенням виконавчого комітету обласної ради від 14 вересня 1956 р. село Миколаївку Слов'янського району разом із новим селищем Слов'янської державної районної електростанції віднесли до категорії селищ міського типу, залишивши за ним найменування Миколаївка. Рішенням виконавчого комітету обласної ради від 8 липня 1970 р. село Біляївку Миколаївської селищної ради включили в межі Миколаївки. Статус міста Миколаївка отримала в 2003 році.