Миколаївська міська територіальна громада

Краматорський район Донецька область

Увага З 20 серпня діє заборона на вилов раків у водоймах Донецької області

Дата: 19.08.2021 14:50
Кількість переглядів: 1718

Фото без описуВ літньо – осінній період у багатьох водоймах розпочинається період другої линьки раків. У цей час раки скидають старий панцирний покрив і поки новий не затвердіє, раки можуть стати легкою здобиччю для хижака та браконьєрів. Період формування та зміцнення нового панцира може тривати від одного до півтора місяця. Саме в цей час і діє заборона на вилов цих річкових мешканців.

Тому з метою збереження та охорони популяції раків з 20 серпня 2021 року по                    30 вересня 2021 року (включно) встановлюється заборона на будь – який лов раків у рибогосподарських водних об’єктах Донецької області, відповідно до наказу Управління Державного агентства рибного господарства у Донецькій області від 25.11.2020 № 242, з яким можна ознайомитись за посиланням. http://dn.darg.gov.ua/files/10/Nakaz_242.pdf


Що таке линька раків?
 

Період линьки припадає на літні місяці, по теплій воді, причому у більш молодих раків линька відбувається частіше: маленькі рачки линяють приблизно раз в тиждень. Дорослі особини природнім шляхом линяють раз в 4-5 місяців. Зі збільшенням розмірів тіла рака відбувається заміна всього хітинового покриву, що прикриває тіло рака, тоді відбувається линька. Разом з тим оновлюються і оболонка зябер, стравоходу, очей, а також травні органи цього річкового мешканця. На линьку у річкового рака впливає багато факторів, а саме: ендокринні процеси, вік, стать, температура навколишнього середовища, харчування і річні ритми.

Під час статевого парування, відкладання ікри і виношування потомства линька у річкових раків не відбувається. Самки зазвичай линяють перед спарюванням і після народження потомства. Якщо самка полиняла під час виношування ікри, то, швидше за все, до цього її спровокувало будь-яке відхилення в середовищі існування. Скинута разом з панциром ікра гине.

Період линьки раки проводять не в нірках і укриттях, а на відкритій території. Правда, цей процес досить короткочасний (линька триває всього лише 10-15 хв., але інколи цей процес може тривати декілька годин і навіть добу), проте не варто забувати про те, що поблизу річкового дна люблять прогулюватися в пошуках їжі різні хижі риби і рак, що линяє, може стати для них легкою здобиччю, якщо не встигне швидко сховатися в норі.

Наближення линьки можна помітити по матовому відтінку панцира. Крім того, він стає тонким і крихким. Коли настає момент зміни покриву, рак починає терти спинку для того, щоб в старому панцирі утворилася тріщина. Потім через цю тріщину під панцир заходять повітря і вода. Від старого покриву рак позбавляється лежачи на боці, буквально стягуючи панцир спочатку з головогрудей, а потім ривком звільняючи черевце. Раки вилазять зі старого панцира повільніше, ніж креветки, так як зазнають труднощі зі вийманням клешней і ніжок.

Під час линьки рак може втрачати кінцівки, бо не може витягнути з оболонки якусь частину тіла, найчастіше клешню. Тоді він відторгає її і залишає в старому панцирі. Також часто рак втрачає клешню і при самозахисті, коли в момент небезпеки рак приймає позу загрози, піднімаючи вгору розкриті клішні, а противник схоплює їх і не випускає.

Саме тому так часто зустрічаються раки з однієї клешнею або з двома, але різними за розміром. Процес регенерації (відновлення нових органів) у дорослих особин може розтягнутися на кілька циклів линьки, в той час як у динамічного молодняку відсутні кінцівки відростають за одну линьку. Однак сам процес линьки у дорослих особин протікає легше, ніж у молоді. Раки під час формування нового екзоскелета здійснюють ривок в зростанні, помітно збільшуючись в розмірах після линьки.

Виповзає рак зі старого панцира голий, м'який як масло, абсолютно безпорадний і беззахисний. Відразу після линьки раки в силу своєї вразливості намагаються сховатися та провести в укритті деякий час (від 2 до 10 і більше днів), чекаючи, коли зміцніє і затвердіє його панцир та почнуть відновлюватись втрачені раніше в боях або під час линьки кінцівки.

Линька, як сам процес вивільнення зі старого панцира, так і обростання новим - серйозне випробування в житті членистоногих. Таку складну часто згубну процедуру рак проробляє за перший рік життя 8 разів, за другий - 5, а потім по 1-2 рази на рік.

Донецький рибоохоронний патруль закликає громадян бути відповідальними і дотримуватися вимог природоохоронного законодавства.

Нагадуємо, лов раків під час заборони є грубим порушенням природоохоронного законодавства, за яке відповідно до ч. 4 ст.85 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність та штраф, розмір якого від 340 до 680 гривень. Крім штрафу, за кожен незаконно добутий екземпляр рака нараховуються збитки у розмірі 25,5 грн.

Якщо ви помітили порушення правил рибальства або порядку придбання чи збуту водних біоресурсів, просимо невідкладно повідомляти за номерами телефонів «гарячої лінії»: (099) 391 10 90 або (068) 446 86 54.

Державне агентство меліорації та рибного господарства України Управління Державного агентства рибного господарства у Донецькій області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора