Чим відрізняється щедрівка від колядки та засівалки

Дата: 06.01.2022 11:15

Фото без описуЧим відрізняється щедрівка від колядки та засівалки

Традиційно різниця між колядками, щедрівками та засівалками (посівалками) суттєва .

Колядки виконують на Різдво — 6-7 січня, щедрують — напередодні старого Нового року, 13 січня, а от засівають вже в перший день Нового року (старого Нового року), тобто 14 січня.

В окремих регіонах існує традиція щедрувати і напередодні свята Хрещення Господнього (Водохреща) 18 січня. В колядках здебільшого прославляють народження Христа, а щедрівками бажають добробуту родині, багатого урожаю тощо. Засівалки за змістом схожі на щедрівки. Однак їх співають вранці 14 січня, на свято святого Василя. Це чітко відображається в текстах: якщо у щедрівках є постійне повторення слів про «добрий вечір» або «щедрий вечір», то в схожих за змістом та побажаннями засівалках повторюється «Сію-вію, посіваю» та подібні слова, адже саме вранці на Новий рік традиційно хлопці засівають зерном хати сусідів та родичів, приспівуючи відповідні обрядові пісні. Окрім того, у деяких засівалках згадується Святий Василь. Також більш традиційним вважається колядування у виконанні чоловіків та хлопців, тоді як щедрувати за звичаєм мають жінки та дівчата. *До XV століття Новий Рік на Русі святкувався у березні, і щедрівки виконували функції веснянок, тобто, розпочинали весняний цикл, тому в них і залишились згадки про ластівок, зозуль і щедрика - пташку ряду горобцеподібних, яка прилітає на терени України лише в кінці березня.

Елена Шевчук