ЕКСПРЕС-МЕТОДИ ПОДОЛАННЯ СТРЕСУ. САМОДОПОМОГА

Дата: 28.02.2022 15:03

/>Якщо стрес наздогнав вас раптово, стрімко й інтенсивно, це може серйозно відбитися на здоров’ї. Щоб допомогти собі, використовуйте прийоми першочергової самодопомоги. Виберіть один із способів подолання гострого стресу:

1. Повільно порахуйте про себе до десяти.

2. Прочитайте улюблений вірш.

3. Поговоріть з кимось.

4. Відтворюйте будь-які спонтанні звуки, кричіть – напруга може бути «замкнена» в горлі.

5. Голосно заспівати улюблену пісню.

6. Якщо стресова ситуація захопила вас у приміщенні, вибачтесь, якщо це потрібно, й вийдіть з приміщення.

7. Дуже корисно в цій ситуації повільно випити склянку води, повністю зосередившись на відчуттях води, що тече по горлу.

8. Змочіть лоб, скроні й руки до ліктів холодною водою. Прийняти контрастний душ.

9. Уважно огляньтесь по сторонам, зверніть увагу на деталі: колір стін, форма й колір предметів і т.д.

10. Розгляньте якийсь дрібний предмет. Зверніть увагу на його форму, колір, структуру. Потім закрийте очі й спробуйте уявити його.

11. Подивіться в вікно. Якщо можна, постарайтеся побачити горизонт, небо.

12. Сконцентруйте увагу на тому, що ви бачите.

13. Переключити увагу на дихання. Повільно вдихніть носом, зверніть увагу на прохолодне лоскотання в ніздрях при вдиху. Повільно видихніть, звернувши увагу на різницю температури вдихуваного повітря, що видихається.

14. Випряміться, вдихніть і на видиху повільно нахиліться вперед так, щоб голова й плечі вільно повисли. Залишайтеся деякий час (1-2 хвилини) в такому положенні. Потім повільно випростайтеся.

15. Дихайте уступами. Три-чотири коротких видихи поспіль, потім стільки ж коротких вдихів.

16. Вдихніть глибоко до 10 разів.

17. Ляжте спати (виспіться).

18. Сходіть у магазин.

19. Займіться пранням або вимийте посуд.

20. Погладьте кішку або собаку.

21. Поплачте, не стримуйте емоції, якщо на вас вони нахлинули.

22. Побийте подушку або вичавіть рушник.

23. Зімніть газету й викиньте її.

24. Порвіть газету на дрібні шматочки, «якомога дрібніше», потім викиньте на смітник.

25. Зліпіть з газети свій настрій.

26. Перебирайте кінчиками пальців чотки, намиста, «китайські кульки» та інші дрібні предмети.

27. Легко стискайте та розтискайте в руці маленький м’ячик або гумову іграшку.

28. Дивіться на палаючу свічку. Спостерігайте за ритмічним рухом, наприклад, маятника.

29. Перерахуйте зуби язиком із внутрішньої сторони.

30. Посміхніться собі якомога ширше, показавши зуби.

31. Знайдіть точку між бровами й переніссям і промасажуйте її плавними круговими рухами протягом однієї хвилини.

32. Покладіть руку на задню частину шиї нижче потилиці й м’яко стисніть і розтисніть її кілька разів.

33. Попросіть когось помасажувати вам плечі.

34. Знайдіть точку на тильній стороні руки між великим і вказівним пальцем і злегка помасажуйте її протягом однієї хвилини.

35. Злегка помасажуйте кінчик мізинця.

36. Помасажуйте мочки вух.