Миколаївська міська територіальна громада

Краматорський район Донецька область

Щодо звільнення від оподаткування земельних ділянок, які непридатні до використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами

Дата: 07.08.2023 10:54
Кількість переглядів: 232

Щодо звільнення від оподаткування земельних ділянок, які непридатні до використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами

В результаті військової агресії Російської Федерації проти України, щодня завдаються збитки аграрному сектору економіки країни шляхом знищення/пошкодження виробничих приміщень аграріїв, земельного фонду, меліоративної інфраструктури, мародерства тощо.

            20.03.2022 була ухвалена Постанова Кабінету Міністрів України № 326 "Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації".

            Цією постановою визначено 15 напрямів шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії рф, та основні показники за кожним напрямом. Серед визначених напрямів є напрям «втрати земельного фонду».

            Внаслідок збройної агресії російської федерації земельні ділянки можуть бути пошкодженні у зв’язку із:

            1. Влучанням в них снарядів, розриву мін та утворення вирв, які порушують верхній родючий шар ґрунту;

2. Засміченням земельних ділянок сторонніми предметами, матеріалами, відходами та/або іншими речовинами;

3. Забрудненням ґрунтів речовинами, які негативно впливають на їх родючість та інші корисні властивості або на можливість використання земельної ділянки за її цільовим призначенням, або неможливості використовувати взагалі;

4. Знищенням або пошкодженням меліоративних систем на них, що призвело до неможливості використовувати земельну ділянку або зменшенням її ефективності;

5. Знищенням або пошкодженням полезахисних лісосмуг, що призвело до зниження їх ефективної або взагалі невиконання покладених функцій захисту земельних ділянок.

            Міністерством аграрної політики та продовольства України розроблено та затверджено Методику визначення шкоди та збитків, завданих земельному фонду України. Відповідальними за визначення шкоди та збитків є обласні державні адміністрації.

            Пунктом 6 Методики визначено, що розмір завданих збитків власникам (землекористувачам) земельних ділянок с/г призначення визначається відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою КМУ від 19 квітня 1993 року №284.

            Згідно з п.2 Порядку розміри збитків визначаються комісіями створеними в тому числі міськими, районними адміністраціями.

    Розпорядженням начальника Миколаївської міської військової адміністрації від 25.07.2022 № 6 створена комісія з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.

            Які особливості для фіксації і збору доказів заподіяння шкоди існують для представників аграрного сектору?

            Представникам аграрного сектору потрібно зібрати всю інформацію, яка підтверджуватиме як факт заподіяння шкоди, так і прямі (реальні) збитки та упущену     вигоду.

            Прямими втратами є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням майна, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки), тоді як упущеною вигодою є дохід, який особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушено.

            Умовно процес збору відповідних доказів можна розподілити на три етапи:

            1. Докази щодо пошкодження об’єктів/майна підприємств.

            На цьому етапі важливо подбати про фіксацію злочину як кримінального правопорушення, з супровідними фото-, відеодоказами, показами свідків, оглядом місця події тощо. Хто має збирати докази завданих збитків? - землевласники та землекористувачі, земельним ділянкам яких були завдані збитки внаслідок збройної агресії російської федерації.

            2. Докази щодо прямих збитків.

            Цей етап передбачає від аграріїв збір документів, які підтверджують усі їхні витрати під час будівництва об’єкта, проведення посівної, придбання зруйнованої техніки тощо. Потрібно також спрямувати зусилля на пошук/відновлення документів, які посвідчують право власності/користування щодо тих чи інших об’єктів тощо.

            3. Докази щодо упущеної вигоди.

            На цьому етапі необхідно зібрати документи, які підтверджують для аграріїв майбутні доходи (наприклад, ф’ючерсні контракти з контрагентами з продажу продукції; документи, які підтверджують доходи за попередні роки; бізнес-плани на поточний рік тощо).

 

Як відбуватиметься відшкодування завданих збитків?

Передбачається, що воно відбуватиметься як через звернення до міжнародних інстанцій (спеціально створений трибунал, Міжнародний кримінальний суд в Гаазі, Європейський суд з прав людини й ін.), так і через застосування внутрішніх програм та процедур. Тому для аграріїв важливо зафіксувати усі втрати, зібрати необхідні докази та бути готовими для проходження процедури компенсації у майбутньому,

коли відповідні порядки будуть розроблені усіма відповідальними органами влади.

 

За методичними poз’ясненнями з питань фіксації пошкодження майна підприємства та  земельних ділянок, а також з питань збору документів, які підтверджують заподіяння шкоди та збитків, звертатися до Управління земельних відносин, АПК, містобудування та архітектури виконавчого комітету Миколаївської міської ради.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора