Миколаївська міська територіальна громада

Краматорський район Донецька область

Слов’янський міський центр зайнятості пропонує розібратися в питанні оформлення трудових відносин

Дата: 05.05.2021 13:53
Кількість переглядів: 420

Фото без описуСлов’янський міський центр зайнятості пропонує розібратися в питанні - чому нелегальна зайнятість залишається популярною, а легальна зайнятість, яка передбачає оформлення трудових відносин, сплату податків, дотримання соціальних гарантій, багатьма роботодавцями сприймається не як прямий обов'язок, а як бонус або конкурентну перевагу? Відповідь на ці питання криється в самому понятті «легальна зайнятість».

 

      Легальна - означає визнана і дозволена законом. Законом, який чітко окреслює обов'язки і права учасників трудових відносин, а також гарантує, що держава дбатиме про їх виконання кожною стороною: і роботодавцем, і працівником.

      Про які ж гарантії йде мова?

      Для працівників держава гарантує, що в разі офіційного працевлаштування, крім запису в трудовій книжці, працююча особа отримає:

- чітко визначені і закріплені трудовим договором умови праці (місце роботи, режим роботи, посадові обов'язки, заробітна плата);

- виплату заробітної плати двічі на місяць, в розмірі не менше, ніж мінімально встановлена законодавством;

- можливість навчання, перенавчання, підвищення кваліфікації за рахунок роботодавця;

- страховий стаж для отримання допомоги на випадок безробіття, пенсії;

- право на оплачувані відпустки: щорічна (не менше 24 календарних днів), соціальні і додаткові відпустки, передбачені КЗпП України;

- право на оплату листка непрацездатності в разі хвороби;

- соціальні послуги та виплати в разі нещасного випадку на роботі та професійного захворювання;

- захист від незаконного звільнення, переведення на іншу посаду, зміна умов праці (без попередження і згоди працівника);

- вихідну допомогу у разі звільнення з ініціативи роботодавця;

- цілий ряд інших прав і соціальних гарантій, передбачених чинним законодавством.

      Багато це чи мало стає зрозуміло, коли є можливість порівняти. Реальність така, що багато роботодавців будують свій бізнес на максимальному використанні нелегальної праці. Пояснення дуже просте - надто дорого платити податки і виконувати трудові зобов'язання. Настільки дорого, що з працівниками забувають розрахуватися або виплачують не в повній мірі обіцяні зарплати, або пропонують забути про оплачувані відпустки і «лікарняні» та інші соціальні гарантії.

      На перший погляд ухилення роботодавця від офіційного працевлаштування та сплати ЄВ за своїх працівників не виглядає катастрофою. «Головне, щоб гроші платив за роботу», - так міркують більшість нелегалів, забуваючи про те, що сплата ЄВ забезпечує їх страховими виплатами на випадок безробіття, тимчасової втрати працездатності, нещасних випадків на виробництві, нарешті, під час виходу на пенсію.

      Введення карантинних заходів в зв'язку з поширенням в Україні COVID-19 змусило замислитися всіх, хто нехтував соціальним благополуччям і громадянською відповідальністю в інтересах короткострокового економічного ефекту. І роботодавці, і працівники, які підтримували нелегальну зайнятість, які ухилялися від офіційного оформлення трудових відносин та сплати податків, опинилися сам на сам перед загрозою зубожіння. І переваги офіційного працевлаштування вже не здавалися пережитком минулого.

      Для остаточного подолання стереотипів, варто відзначити, що кожен хто підтримує цивілізовані трудові відносини, має можливість звернутися в Державну службу зайнятості за безоплатною допомогою: роботодавець - у вирішенні кадрових питань (підбору персоналу, компенсації ЄВ), а працівник - за допомогою в пошуку нової роботи і отриманні матеріальних виплат на період безробіття.

      Отже, Слов’янський МЦЗ наполегливо рекомендує цінувати свою працю – працювати легально!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора