Миколаївська міська територіальна громада

Краматорський район Донецька область

Яблучний Спас: історія свята, традиції та прикмети

Дата: 18.08.2021 14:55
Кількість переглядів: 1421

Фото без описуЯблучний Спас або Спас на горі — означає Преображення Господнє. Це друге і найбільше свято Спаса.

19 серпня православні християни святкують другий Яблучний Спас. Це свято має також назву - Преображення Господнє, Горохів день, Перші Осенини, Осенини й Свято перших плодів.

За народними прикметами цей день символізує настання осені й преображення природи. На свято Яблучного Спаса заведено відвідувати церкву й освячувати яблука нового врожаю.

 

Історія свята

На свято яблучного Спаса люди вшановують Ісуса Христа. Яблучний Спас називають також Спасом на горі. 19 серпня, за 40 днів до розп'яття Христа, Ісус і три його учні (Петро, ??Іван та Яків) піднялися на гору Фавор. Саме тут Спаситель отримав знак і дізнався, що він помре мученицькою смертю на хресті в ім'я порятунку людей, а пізніше воскресне. Спустившись з гори, Ісус велів збирати яблука, щоб освятити їх у церкві. Святкувати Яблучний Спас почали в IV столітті. На горі Фавор відкрили храм, який прославляє Преображення Господнє. Туди люди стали приносити для освячення дари природи - виноград чи яблука.

 

Що святять на Яблучний Спас

«Перші Осенини» означають зустріч осені і збір нового врожаю. На Другий Яблучний Спас люди святять яблука та інші фрукти нового врожаю. Вважається, що яблука в цей день мають особливу магічну силу, здатної до зцілення. Існувало повір'я, що перед тим, як з'їсти освячене яблуко, потрібно загадати заповітне бажання і сказати: «Що надумано - збудеться, що збудеться - не минається».

Після освячення святкових продуктів, люди йшли додому і накривали багатий частуваннями стіл. Закінчувалося святкування гуляннями з піснями і танцями.

 

Народні прикмети 

На свято Яблучного Спаса ще з давніх часів існувало багато прикмет. Деякі з них дійшли і до наших днів:

  • Сухий день у свято Яблучного Спаса - до сухої і теплої осені

  • Йде дощ на Другий Спас - до суворої зими

  • Після Яблучного Спаса - засіваються озимі

  • До Другого Спаса можна їсти ніяких плодів, крім огірків

  • Сіла на руку у свято Спаса муха - до удачі

У свято Спаса не можна вбивати комах - мух, комарів, мошок і інших жучків. Це вважається поганою прикметою і може принести нещастя.

 

Що не можна робити на Яблучний Спас

? На свято Яблучного Спаса господині пекли пироги і варили варення з яблук. До святкового столу запрошували сусідів, друзів і знайомих і пригощали освяченими продуктами. Також допомагали нужденним.

? На Другий Спас люди співали пісні, проводжали сонце, зустрічали осінь, збирали врожай пшениці й заготовляли лікарські трави.

У свято Яблучного Спаса не можна займатися домашніми справами, шити, прасувати, прати і прибирати.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь