Миколаївська міська територіальна громада

Краматорський район Донецька область

Старий Новий рік 2022: коли відзначається й що не можна робити

Дата: 12.01.2022 16:45
Кількість переглядів: 1150

Фото без описуСтарий або Православний Новий рік відзначають у ніч із 13 на 14 січня. У 2022-му році цей день випадає на п'ятницю. Християни в цю дату відзначають День Василя й Обрізання Господнє.

Історія Старого Нового року

Це свято виникло через зміну календарів на початку XX століття. Колись весь світ жив за старим, григоріанським календарем. У 1918 році в багатьох країнах світу відбувся перехід на більш досконалий юліанський календар, який відрізняється від григоріанського на 13 днів. Таким чином, 1 січня за новим стилем стали відзначати на 13 днів раніше. Однак православна церква відмовилася від нововведень і продовжила відзначати свята за старим стилем. Новий рік як світське свято в народі тепер святкується за новим стилем і не прив'язаний до церковної дати, хоча старе святкування 14 січня все ще залишилося в нашій пам'яті. А ось релігійні урочистості, такі як Різдво Христове і День святого Миколая, ми продовжуємо відзначати за старим, григоріанським календарем, хоча в більшості країн світу прижилися сучасні дати цих свят.

Традиції та звичаї Старого Нового року

Дата Старого Нового року збігається з датою іменин Василя. З давніх-давен в цей день було прийнято не спати всю ніч і засівати зерном будинки сусідів і знайомих. Ці народні традиції перекочували у святкування Старого Нового року.

Напередодні свята, 13 січня, настає Щедрий вечір. Його також називають Маланки, Маланьї, Васильєв вечір, Овсінь, Щедрець, Товста кутя. У цей день церква шанує преподобну Малану Римлянку. У цей вечір господині готували на стіл ситні й багаті частування: ковбаси, свинину, вареники, холодець, млинці. Головною стравою на столі є щедра кутя. Від різдвяної вона відрізняється додаванням сала, смальцю, масла або молока.

Старий Новий Рік звичаї

На святковий стіл обов'язково збирається вся сім'я в чистому й новому одязі. Члени сім'ї веселяться, співають пісні, просять один в одного вибачення. Після вечері дівчата красиво вбираються й ворожать на долю й наречених, а молодь співає обрядові пісні (щедрівки), ходить по домівках і просить частування. Іноді хтось із молодих може вбратися в козу Маланку й розігрували веселі сценки.

Після півночі 14 січня настає Васильєв день. Хлопчики й хлопці ходили до хресних і сусідів і посівали будинки зерном, бажаючи щастя господарям. Цей обряд покликаний залучити хороший достаток і урожай в Новий рік. Вважається, що в день Старого Нового року першим в будинок повинен зайти чоловік.

Що не можна робити на Старий Новий рік

• У це свято не можна сваритися, лаятися, лихословити.

• Не можна одягати старий, брудний і темний одяг.

• Дівчатам не можна посівати.

• Не можна брати й давати в борг, щоб не ходити весь рік у боргах.

• Не можна виносити сміття в цей день.

• Не перераховуйте в свято дрібні монети - будете весь рік лити сльози.

https://www.unian.ua/.../koli-stariy-noviy-rik-2021-koli...


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора