Звільнення від оподаткування на території можливих бойових дій земельних ділянок, непридатних для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.

Дата: 29.11.2023 11:51

Фото без опису

Миколаївська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області повідомляє, що Законом України від 11.04.2023 № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (далі - Закон № 3050) внесено низку змін до норм Податкового кодексу України (далі Кодекс) та інших законів України для комплексного врегулювання нагальних питань, пов'язаних з особливостями нарахування та сплати місцевих податків і зборів в умовах дії воєнного стану, в тому числі щодо умов застосування особливостей оподаткування для територій, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, відповідно до переліку, визначеному в установленому Кабінетом Міністрів України порядку, а також земель засмічених вибухонебезпечними предметами, з потенційною загрозою їх засмічення вибухонебезпечними предметами та земель консервації. Так, цим Законом надано повноваження органам місцевого самоврядування та військовим і військово-цивільним адміністраціям приймати рішення щодо встановлення індивідуальних пільг на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх засмічення вибухонебезпечними предметами. Відповідно до пункту 283.3 статті 283і Кодексу ненарахування земельного податку за земельні ділянки, непридатні для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, здійснюється протягом періоду, що починається з першого числа місяця, на який припадає дата прийняття сільською, селищною, міською радою, військовою адміністрацією або військово- цивільною адміністрацією рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяви платника податків, завершується останнім числом місяця, на який припадає дата, що настає раніше, або останній день строку, на який надано пільгу зі сплати місцевих податків та/або зборів відповідно до прийнятого рішення (у тому числі з урахуванням змін, внесених до такого рішення), або дата скасування відповідного рішення, або дата початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності чи визнання земельної ділянки придатною для використання. При цьому слід звернути увагу, що рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання узв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами повинні прийматися на кожний календарний рік окремо, за умови наявності відповідних заяв платників податків, та на період не більше ніж до кінця поточного календарного року (абзац третій підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12).

Таким чином, податковим законодавством встановлено єдиний підхід щодо визначення земельних ділянок, непридатних для використання у зв'язку з потенційної загрозою їх забруднення і отже порушене питання не потребує додаткового врегулювання. Водночас пропозиція щодо надання права встановлювати пільги за вищезазначені земельні ділянки за період з 1 березня 2022 року не може бути підтримана, оскільки до прийняття Закону № 3050 податкове законодавство не містило такого поняття як «земельні ділянки непридатні для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами», і отже не було підстав для звільнення від оподаткування таких земель. Також відповідно до пункту 2831. 1 статті 283і та пункту 288.8 статті 288 Кодексу передбачено, що плата за землю не нараховується та не сплачується за земельні ділянки, що перебувають у консервації, тобто тих земель, які забруднені хімічними речовинами внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стану, а також на яких розташовані військові інженерно-технічні та/або фортифікаційні споруди: на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що здійснює розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, про затвердження робочого проекту землеустрою для земель державної та комунальної власності з першого числа місяця, у щодо консервації земельної ділянки; відомостей /даних Державного земельного кадастру. за період якому прийнято рішення, до останнього числа місяця, у якому завершуються заходи щодо охорони земель і ґрунтів згідно з відомостями Державного земельного кадастру. для земель приватної власності з дня внесення відомостей до Державного земельного кадастру про заходи щодо охорони земель і грунтів до останнього числа місяця, у якому завершуються заходи щодо охорони земель і ґрунтів з гідно з відомостями Державного земельного кадастру. Також зазначаємо, що розпорядженням начальника Миколаївської міської військової адміністрації від 28.11.2023 № 1236 с творена комісія з визначення земельних ділянок, які непридатні для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами на території Миколаївської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області.