Миколаївська міська територіальна громада

Краматорський район Донецька область

​Жорстокість підлітків – що відбувається

Дата: 19.02.2025 15:10
Кількість переглядів: 158

Фото без описуЖорстокість підлітків – що відбувається? Частина друга – побиття однолітків та людей похилого віку, чи може це бути наслідками збройного конфлікту в який втягнута країна?



Сьогодні ми продовжуємо аналізувати проблему дитячої жорстокості, яка стала дуже актуальною останнім часом. Вчора ми говорили про це явище як про результат травми системи. Зараз ми поговоримо про те, як ситуація останніх 12 років вплинула на агресивну поведінку дітей. І так, чому збройний конфлікт, який переживає наша країна, впливає на зростання у медіапросторі кількості відео, в яких діти бʼють, знущаються, принижують своїх однолітків чи людей похилого віку.

Тривалий збройний конфлікт призвів до десенсибілізації до насильства (десенсибілізація — це психологічний та фізіологічний процес, під час якого знижується чутливість до певних стимулів або ситуацій, що раніше викликали сильні емоційні або фізіологічні реакції.). Війна приносить у життя дітей сцени агресії, руйнувань і смерті. Коли насильство стає звичною реальністю, воно перестає викликати сильний емоційний відгук. Підлітки можуть почати сприймати жорстокість як норму або навіть форму розваги. Високий рівень стресу та фрустрації, який супроводжує нас якщо не останні 12 років то останні 3 призвів до того що діти, як і дорослі, переживають стрес, страх і невизначеність. Але, на відміну від дорослих, вони часто не мають можливості висловити свої почуття здоровим способом. Агресія стає їхньою реакцією на накопичену фрустрацію. Під час конфлікту у такій великій системі як Держава відбулося розмивання меж моралі та відповідальності. На превеликий жаль,  під час війни традиційні норми суспільства змінюються. Якщо підлітки бачать навколо насильство безкарним, вони можуть сприймати його як спосіб вирішення конфліктів або демонстрації сили. І охоче застосовують таку модель. Тим паче що посилюється потреба в контролі та домінуванні. Діти, відчувають себе дуже безпорадними у ситуації війни і можуть шукати способи відчути владу. Напад на слабших – це спроба компенсувати власний страх і вразливість, а також повернути відчуття безпеки. При цьому варто враховувати що сучасний світ - це світ де медіапростір є окремим полем на якому також відбуваються певні битви. Вплив соціальних мереж і культури хайпу призводять до того що в умовах війни підлітки можуть використовувати соцмережі як засіб привернення уваги та самоствердження. Жорстокий контент може набирати перегляди, і це стає мотивом для нових нападів. Але не самі діти обирають це. Вони лише копіюють те що транслює для них система через мережі.
І все це підкріплюється відсутністю контролю та підтримки дорослих. Через збройний конфлікт батьки та вчителі можуть бути менш залучені у виховання дітей. Втрата нагляду та турботи призводить до того, що підлітки шукають власні «моральні орієнтири», бо це вік коли вони грають у себе і відповідають на питання «хто я?» формуючи власну ідентичність часто керуються агресією.
Як профілактувати таке соціальне явище і допомогти підліткам?
По-перше підтримувати дітей та підлітків у важкий час. Незважаючи на збройний конфлікт важливо надавати дітям психологічну допомогу та навчати їх висловлювати емоції без агресії.
По-друге встановити контроль за медіаконтентом та моніторити вплив соцмереж. Робота з цифровою грамотністю має бути посилена: всі мають усвідомити що за  насильницький контент є відповідальність. В той же час треба розвивати критичне мислення у дітей.
Третій і дуже непопулярний крок - посилити роботу правоохоронних органів та соціальних служб. Безкарність лише посилює проблему. Має бути чітка система відповідальності за насильство і не лише серед підлітків. Памʼятаємо що поведінка підлітків лише дзеркало того що відбувається у самій системі.
Ще одним кроком має стати розвиток культури взаємопідтримки. Важливо створювати альтернативні позитивні способи самоствердження: волонтерство, спорт, творчі проєкти, де підлітки можуть отримувати визнання без насильства.
І наостанок усвідомте – те що відбувається не просто підліткова жорстокість, а сигнал про глибоку травму, яку переживає суспільство.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь