Миколаївська міська територіальна громада

Краматорський район Донецька область

ЩО ЗРОБИТИ ЗАРАДИ ІМПЛЕМЕНТАЦІЇ СТАМБУЛКИ

Дата: 02.05.2025 13:55
Кількість переглядів: 109

Фото без описуЩО ЗРОБИТИ ЗАРАДИ ІМПЛЕМЕНТАЦІЇ СТАМБУЛКИ?

 

Відповідає в експертному матеріалі Hrystyna Kit —адвокатка та правозахисниця, голова та співзасновниця Асоціація жінок-юристок України "ЮрФем"  

 

📈 За два з половиною роки від часу ратифікації Стамбульської конвенції, в умовах війни зроблені значні кроки щодо її імплементації. 

 

Звісно, багато роботи ще попереду як на рівні законодавчого поля, так і на практиці впровадження.

 

Нормативні документи є основою, проте їх застосовують люди, які працюють у правоохоронній, судовій, соціальній сферах, громадських організаціях тощо. 

 

🤔 Тому паралельно із законодавчими ініціативами необхідно впроваджувати підходи, орієнтовані на потерпілих, особливо забезпечувати локалізацію тих підходів і документів, які були сформовані на національному рівні. 

 

❗️Комплексна допомога потерпілій особі, уникнення повторної травматизації, комунікація із суспільством та руйнування стереотипів, що призводять до віктимізації та стигматизації постраждалих, є тим, з чим нам потрібно працювати. 

 

Останні два роки «ЮрФем» у партнерстві з Офісом Генерального прокурора, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, за участі Міністерства соціальної політики та системи безоплатної правової допомоги і громадських організацій проводить щорічну конференцію “Правосуддя, орієнтоване на постраждалих від гендерно зумовленого насильства”.

 

За її результатами ми зажди разом зі спільнотою формуємо наступні кроки. 

 

➡️ Зокрема, в 2023 році поставили собі завдання підготувати спільно з ОГП стандарти досудового розслідування справ домашнього насильства із застосуванням підходів, орієнтованих на потерпілих. Такі стандарти були підготовлені й представлені спільноті на конференції в листопаді 2024 року. 

 

Окрім того, були виокремлені три блоки рекомендацій, які окреслюють наші наступні кроки.

 

1️⃣ Перший блок — це питання інституційних змін. Під час одного з воркшопів суддя Віра Левко зазначила, що ініціативи тримаються на окремих людях, але важливо будувати інституційну пам’ять, посилювати ефективну взаємодію, співпрацю, в якій є не лише правоохоронний сектор, а й судово-медичні експерт(к)и, соціальні працівники/ці, система безоплатної правничої допомоги, громадські організації. 

 

Має бути наскрізне включення підходу, орієнтованого на потерпілих. Важливо пам'ятати про людські ресурси, які вичерпуються, тому потрібно думати про те, як підтримувати ментальний ресурс. 

 

2️⃣ Другий блок рекомендацій — це підходи та внутрішні політики в роботі. Всі говорять про уніфікацію, стандартизацію підходів, процедур, документів щодо оцінки потреб і не тільки. Треба стандартизувати і водночас шукати підходи до кожної людини, бо кожна людина є особистістю.

 

3️⃣ Третій блок — законодавство. Впровадження інституту адвоката й адвокатки за призначенням для потерпілих від гендерно зумовлених злочинів, розширення кола санкцій, поняття кримінальних проваджень, пов’язаних із домашнім насильством, систематичности. Ці питання на порядку денному й вирішуються. 

 

У процесі імплементації важливо пам’ятати, що всі зміни творять люди для людей. Тому якщо виходитимемо з цього принципу, то зможемо не лише формально виконати вимоги до імплементації Стамбульської конвенції, але й перейняти її дух та сформувати орієнтовані на потерпілих механізми і послуги.

 

🔗 Повний текст про те, авіщо Україні Стамбульська конвенція і які кроки вже зроблено для її імплементації читайте в статті на сайті Гендер в деталях 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь