Миколаївська міська територіальна громада

Краматорський район Донецька область

Як українські громади втілюють безбар’єрні рішення

Дата: 22.05.2025 11:02
Кількість переглядів: 53

Як українські громади втілюють безбар’єрні рішення

Як українські громади втілюють безбар’єрні рішення

Місцева політика безбар’єрності — це не лише створення з’їздів, пониження бордюрів, зупинок громадського транспорту, занижених порогів, ліфтів і розсувних дверей у будинках і закладах. А ще й нова культура взаємодії людей.

Олександра Журахівська, керівниця волонтерського проєкту EnableMe Ukraine 

Згідно з дослідженням «Громадянське суспільство України в умовах війни», опублікованого на початку 2024 року, сферами, в яких спостерігалося розширення залученості громадянського суспільства, стали:

  • робота з молоддю та підлітками (сектор зріс на 29%);
  • підтримка вразливих верств і людей з особливими потребами (зростання на 14%);
  • охорона здоров’я (зростання на 7%).

Напрямками, де найбільше зосереджена волонтерська робота, є:

  • підтримка ЗСУ (46%);
  • допомога постраждалим від агресії РФ (26%);
  • гуманітарна допомога (20%);
  • підтримка людей з інвалідністю (16%).

Останній напрямок став ядром у розбудові системної політики безбар’єрності в Україні. За перші два роки воєнного вторгнення офіційна кількість людей з інвалідністю зросла на понад 300 тис., а це 10%. Змінилась і природа інвалідності: люди у більшості отримують поранення внаслідок бойових дій та обстрілів міст. Згідно з опитуванням ЮНІСЕФ, сьогодні кожен четвертий в Україні має запит на безбар’єрність, 27% людей мають хворих рідних, 22% мають у родинах людей з інвалідністю.

Зусиллями громадського сектору й уряду розвиток інклюзивного середовища став характерним для України. Ця співпраця стимулює зміни в країні.

Безбар’єрність у громадах

Раніше зведення українських міст було орієнтоване на запити нормотипових людей. Але сьогоднішні реалії вимагають іншого підходу. І якщо обласні центри в Україні поступово втілюють норми безбар’єрності, то у невеликих містах і селищах людям доводиться докладати багато зусиль, аби домогтися зрушень.

Якісний приклад рівномірного впровадження доступних рішень демонструє ЄС. У 2024 році маленьке іспанське містечко Сан-Крістобаль-де-ла-Лагуна з населенням трохи більш як 152 тис. людей, виграло нагороду Access City Award і було визнано містом із найвищим рівнем інклюзії та безбар’єрності в Євросоюзі. В Україні, на жаль, усе навпаки: чим далі від великих міст, тим слабше проявлена безбар’єрність. Винятком є Славутич на Київщині, в якому ще до початку повномасштабного вторгнення з ініціативи керівництва міста розвивали інфраструктуру для людей з інвалідністю за прикладом доступних рішень Парижа.

І хоч сьогодні більшість українських громад залишаються «бар’єрними», все ж успішні приклади є:

  • Вінницька територіальна громада затвердила програми розвитку доступного простору та відновлення, які охоплюють різні напрямки, включаючи стійке управління та соціальні ініціативи. Загалом розроблено понад 100 проєктів, які почнуть фінансувати з 2025 року.
  • Луцька громада затвердила програму «Громада без бар’єрів» на 2024—2026 роки. Програма передбачає інформування про права людей з інвалідністю в контексті фізичної, інформаційної, цифрової, економічної, освітньої доступності. Також передбачена взаємодія громадського сектору з представниками влади та соціально відповідального бізнесу щодо масштабування доступного середовища.
  • Рівненська громада розробила Положення про місцеву Раду безбар’єрності та проводить заходи для підвищення доступності. Місто Рівне задіяне у проєктах «Освіта без бар’єрів» і «Програма цифрової освіти» й розвиває реабілітаційні послуги для військових і дітей.
  • Харківська громада, попри масштаб викликів і руйнування, під час реалізації заходів створення безбар’єрного простору з 25 передбачених завдань впоралася з 17, ще з 8 — частково. На території Мереф’янської громади створено перший в області «Дія-центр», повністю адаптований для людей з інвалідністю. Також усі медичні заклади після капітального ремонту обладнуються згідно зі стандартами безбар’єрності.

Самоорганізація та роль інклюзивних спільнот

Нині в Україні створюють місцеві ради безбар’єрності, які допомагатимуть владі на місцях організовувати доступні простори.

Вони є ключовим фактором, який дозволяє в умовах, як зараз, почати розбудовувати доступні осередки там, де вони відсутні. Це дозволить посилити самоорганізацію громад і закріпити цінність безбар’єрності з урахуванням усіх суспільних груп.

Місцева політика безбар’єрності має стосуватися всього фізичного оточення — з’їздів, пониження бордюрів, зупинок громадського транспорту, занижених порогів, ліфтів і розсувних дверей у будинках і закладах, громадського транспорту. Але це далеко не все. Інклюзія та безбар’єрність — це про необхідність створення нових взаємин між людьми. Ці відносини мають будуватися на цінностях підтримки, створення можливостей і вміння брати відповідальність. Доступ до працевлаштування та недискримінація на робочому місці, якісні послуги охорони здоров’я, адміністративні, освітні послуги, безбар’єрна громадська сфера, обслуговування у супермаркетах, ресторанах, культурних закладах, спортклубах, інформування населення, доступ до якісного дозвілля — ці й інші сфери не повинні фруструвати людей з інвалідністю. Якщо влада й активні представники громад почнуть злагоджено йти назустріч їм і враховувати їхні потреби на всіх рівнях — ми матимемо нову культуру міжлюдських відносин.

Поки така модель взаємин у громадах формується, середовище підтримки людей з інвалідністю та хронічними хворобами забезпечує онлайн-спільнота EnableMe Ukraine. Фахівці різних галузей, залучені в спільноту як волонтери, допомагають людям захищати свої права, консультують щодо можливостей працевлаштування й отримання спеціальної освіти, охорони здоров’я тощо. Також спільнота дає змогу відкрито говорити про свої проблеми й обмінюватися досвідом, розвивати культуру «peer support» — взаємної підтримки, необхідної складової демократичного суспільства.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь