Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу.
Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу. При відсутності своєчасної екстреної вакцинації людини є загрозливим для життя. Щороку від цього небезпечного захворювання в світі гине понад 55 тисяч людей і більше 1 млн. тварин. На сказ найчастіше хворіють лисиці, собаки та коти.
У слині тварин вірус сказу з’являється згідно досліджень за 10 днів, тому навіть цілком здорова на вигляд тварина при укусах може передавати збудника.
Отже, якщо вас вкусила чи подряпала навіть, на перший погляд, здорова тварина, необхідно обов’язково звернутися до лікаря, адже сказ є небезпечним вірусним захворюванням, яке без надання своєчасної медичної допомоги в 100% випадків закінчується смертю.
Сказ серед тварин перебігає в двох формах: буйній (агресивній) і тихій (паралітичній).
Буйна форма найбільш характерна для хижих диких тварин. Вони втрачають відчуття страху перед людьми, з’являються вдень в населених пунктах, в місцях випасу і утримання худоби, нападають на свійських тварин і людей. Так, лисиці при захворюванні серед білого дня заходять до населених пунктів, полюють на домашню птицю та без остраху контактують з собаками і котами, нападають і на людей.
Тому пам’ятайте : здорова дика тварина уникає зустрічі з людьми, вона не заходить в населені пункти серед білого дня, її не можна зловити або погладити.
Серед домашніх тварин буйна форма найчастіше характерна для котів. Хворі коти відрізняються агресивністю відносно людей, собак та інших тварин чи птахів.
При тихій формі сказу, яка найчастіше відзначається при зараженні собак, порушення виражені зовні слабко.
В деяких випадках собака залишається ласкавою до господаря і знайомих, потім занепокоєння і збудження поступово наростають. Хворий собака часто лягає і схоплюється. Гавкає без причини.
В подальшому розвивається парез м’язів глотки, що проявляються сильною слинотечею, хрипким, уривчастим гавкотом, затрудненим ковтанням. У господарів ці явища нерідко викликають прагнення видилити неіснуючу кісту, якою могла вдавитися тварина, і при цьому вони можуть заразитися сказом.
Першочергово, у разі підозри на сказ власник повинен ізолювати тварину, та зателефонувати в лікарню ветеринарної медицини, або ветеринарному спеціалісту, що обслуговує даний населений пункт. Встановлюється 10-денний нагляд за твариною.
Пам’ятайте, що сказ ‒ хвороба невиліковна. Уважність та обережність у поводженні з тваринами, а особливо дикими та незнайомими, повинно бути головним правилом для людини.
Подбайть про Ваших домашніх тварин. ВАКЦИНАЦІЯ ТВАРИН ПРОТИ СКАЗУ – ефективний та єдиний спосіб його профілактики!
Фахівцями районної лікарні ветеринарної медицини щеплення домашніх тварин проти сказу проводиться безкоштовно.
Відповідальне відношення до домашніх тварин збереже Ваше здоров’я та життя!
Краматорське районне управління ГУ ДПСС в Донецькій області