«ЖІНКА НЕ ЗДАТНА ЗАЛІЗТИ В КАБІНУ»: ЧИ МОЖЛИВЕ ГЕНДЕРНО ЧУТЛИВЕ ВІДНОВЛЕННЯ В УКРАЇНІ
«ЖІНКА НЕ ЗДАТНА ЗАЛІЗТИ В КАБІНУ»: ЧИ МОЖЛИВЕ ГЕНДЕРНО ЧУТЛИВЕ ВІДНОВЛЕННЯ В УКРАЇНІ?
Відбудова України розпочалася ще навесні 2022 року, хоч війна й досі триває. Соціологиня Hanna Hrytsenko переконана — пріоритетами мають бути не лише фізичне відновлення, але й підтримка вразливих груп населення!
ЖІНКИ ПОЗА ВІДНОВЛЕННЯМ
🟣 Війна по-різному впливає на чоловіків та жінок. Наприклад, жінки частіше втрачають роботу — станом на квітень 2023 року 72% безробітних були жінками.
🟣 Сюди також варто додати підвищені ризики гендерно зумовленого насильства та неоплачувану домашню роботу.
🟣 При цьому, жінки й досі не залучені в процесах ухвалення рішень щодо відновлення.
РЕІНТЕГРАЦІЯ ДЛЯ ВСІХ
Повернення ветеранів і ветеранок до мирного життя — це також одна з головних тем відновлення. Попередня оцінка кількости ветеранів і ветеранок становить 5 мільйонів осіб, але ця цифра може збільшитися.
❌ Для ветеранок доступ до послуг відновлення може також бути ускладненим стереотипами — наприклад, невірою у те, що жінка може брати участь у бойових діях.
✅ Важливо зробити реінтеграцію доступнішою для жінок з дітьми та заохочувати чоловіків звертатися по психологічну допомогу.
Гендерно чутливе відновлення має враховувати не лише досвід ветеран_ів, але й їхніх родин. «За лаштунками» сімейного неоплачуваного догляду дуже часто стоять саме жінки.
💔 ПРО ЩО ВОНИ МОВЧАТЬ
Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом (СНПК) — це жорстокі злочини, які відбуваються під час війни та окупації.
🟣 Від цього страждають не тільки жінки. Навіть правники можуть неправильно кваліфікувати ці злочини, якщо він них постраждали чоловіки або хлопчики. Причина — упередження щодо того, хто може зазнати сексуального насильства.
Через це навіть самі постраждалі можуть не розглядати насильство над собою як сексуальне.
🤝 Допомога постраждалим від СНПК має бути тривалою — адже люди можуть звертатися по допомогу навіть через місяці та роки після злочину.
ВІЙНА ТА ЖІНКИ В «ЧОЛОВІЧИХ» ПРОФЕСІЯХ
Для відбудови країни потрібне економічно спроможне населення. Зараз велика кількість людей — насамперед, чоловіків — перебуває на військовій службі. Багато хто повернувся з втратою працездатності. Це означає, що економічне навантаження на жінок зростає.
📉 Однак, дослідження «Виклики розширення прав і можливостей жінок» говорить: в 2023 році рівень зайнятості жінок знизився у порівнянні з 2021 роком.
Головна причина? Все ті ж гендерні стереотипи, потреба займатися доглядом та інші навантаження на жінок через війну.
🟣 Наприклад, у липні 2023 року керівний співробітник «Київського метрополітену» заявив кандидаткам, що «жінка не здатна залізти в кабіну» і «вся ця ідея з набором жінок — політична».
Які ще бар’єри існують для жінок наразі на ринку праці, та як держава спонукає жінок йти в традиційно «чоловічі» професії? Шукайте інформацію у статті Ганни Гриценко!